Úvahy

Vysvědčení, aneb dokonalá transformace slavnostního dne

31. ledna 2014 v 10:44 | Date tree
Včera jsem si ověřila, že člověk nemá jistotu vážně v ničem. Předpokládám, že všichni víte, že se rozdávalo hodnocení, za naše půlroční snažení ve škole. Nechci vám tu ale fotit vysvědčení, ani se chlubit se známkami - ono ani není s čím. Ráda bych vám tu teď předala jednu úvahu, o které jsem včera velkou část dne přemýšlela a vlastně když o tom samém mluvil přítel, řekla jsem si, že to zkusím přenést i k vám a zajímá mě váš pohled na věc.

Ráno jsem se chystala na ten "slavnostní" den. Ano, vážně jsem to napsala v uvozovkách. Celé to totiž nějak ztratilo svoje kouzlo. Tedy, alespoň pro mě. Nejde ani tak o to, co mi tam ti učitelé napsali, jako spíš o přístup školy. V živých barvách vzpomínám na první třídu, kdy jsme všichni šli do školy slavnostně oblečení, s kytičkou nebo bonboniérou pro paní učitelku, první hodinu si všechno předali a potom si buďto povídali nebo šli domů. Vlastně, vzpomínala jsem na to včera, abych se aspoň trochu přenesla do té pravé nálady. Probíhalo to totiž u nás asi následovně…

V šatech přišla jen jedna slečna, která s úsměvem prohlásila, že se na tu její čtyřku musela alespoň pěkně oháknout. Třídní přišla, přečetla nám, jako každovysvědčenově, pořadí, jak jsme na tom jednotlivě s absencí, známkami a zlepšením, či zhoršením. Poté si každého volala ke katedře, ani se neobtěžovala vylézt do uličky, takže podávala ruku přes katedru s přáním (v jejím případě rýpancem) ať se zlepšíme, jen jedničkářce (její oblíbenkyni) s úsměvem sdělila, že se jí to konečně povedlo a ať jí to vydrží. Potom odešla s holčinou, která přestupuje k řediteli, za pár chvil se vrátila zpět a začali jsme s matematikou. Třetí hodinu jsme psali písemku ze základů společenských věd a vyučování jsme pokračovali až do čtvrt na pět. Vlastně, ani mi nepřijde, že by se pololetí nějak ukončilo.


Já nevím jak vy, ale milovala jsem tu krásnou atmosféru, kdy jsme šli po první hodině domů a tím zakončili pololetí. Abyste to špatně nepochopili, nejde mi o to, že nám nic neodpadlo (to se stalo už v úterý díky poradě učitelů), to by byl spíš takový bonus. Jednoduše, už to není jako dřív a dost mě to mrzí.


A co vy? Jak jste prožili tento slavnostní den? Změnil se nějak oproti tomu, jaké to bylo v první třídě, a jaké je to teď? A vy, kdo chodíte na vysokou, máte už všechny zkoušky za sebou? Jak jste je zvládly?


Your Date tree

Dospělost začíná, když...

10. ledna 2014 v 7:16 | Date tree
Jednoho dne jsem zblbla a přihlásila se na češtinářskou olympiádu od sedmi rána.. podle toho také vypadá sloh, který byl jednou částí. Tady je...

Hudba a já

28. prosince 2013 v 9:12 | Date tree

Tuto úvahu jsem napsala loni na estetickou výchovu hudební. Vyjadřuje, co pro mne znamená hudba.
 
 

Reklama